Historia IPLAO

Historia powstania IPLAO

1. VI — Wizyta delegacji z Angoli VI-VII 2022

Jest czerwiec 2022 roku, w tym czasie nadal w Polsce funkcjonuje pandemia. Dla wielu przedsiębiorców z różnych sektorów prowadzenie biznesu równa się w tym czasie nie z ekspansją raczej wypracowanej pozycji na rynku a niejednokrotnie przetrwaniem. Większość klasycznych biznesów z dystrybucją wiązała się niejednokrotnie z zatrzymaniem działań eksportu i importu, co dotknęło również wiele zakładów produkcyjnych. W tym czasie każda inicjatywa, która dawała przestrzeń do budowania biznesu, na nowych rynkach, była czymś na wagę złota.

Właśnie wtedy do Polski przyjechała delegacja z ministerstwa Przemysłu i Handlu z udziałem ambasady Angoli w RP oferowała i zachęcała do inwestycji na rynku afrykańskim w Angoli.

W dużym streszczeniu oferta Angoli oraz Grupy SADC (Unii Południowo-Afrykańskiej) w tym czasie była zaproszeniem do inwestycji na nowe wschodzące rynki. Z udziałem wieloletniego Ambasadora Polski w Angoli oraz Pracowników departamentu Ministerstwa PiH zostały zorganizowane spotkania z firmami z różnych branż jak np. rolno sadownicza, ochrony PPOŻ., kolejowa, gazownicza, przetwórstwa żywności i inne, które z wielkim zainteresowaniem patrzyły na ogromne możliwości, które oferuje ten rynek.

2. VII — Konferencja w Krajowej Izbie Gospodarczej

W efekcie w miesiącu VII w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca dwutygodniowy okres działań promocyjnych Delegacji z Angoli oraz pracowników Ambasady Angoli w RP. Podczas tego spotkania została zainicjowana przez grupę przedsiębiorców oraz z udziałem i wsparciu Pana Ambasadora Andrzeja Marię Braitera misja gospodarcza z udziałem pięciu przedsiębiorców, przedstawicieli różnych branż i sektorów. Delegacja została zaplanowana na sierpień.

Dlaczego właśnie Angola – okazało się w ciągu dwóch miesięcy, iż właśnie w tym kraju, drzemie największy potencjał do inwestycji i działań dla polskiego biznesu. To właśnie tam z wielu czynników zaczęły spoglądać oczy naszych rodzimych przedsiębiorców, o czym przekonacie się z dalszych materiałów zamieszczonych poniżej oraz na niniejszej stronie IPLAO.

3. VIII — Wylot do Angoli

Wylot do Angoli odbywał się jeszcze przy panującej ogólnie na świecie pandemii. Była to przede wszystkim ogromna szansa dla każdego z delegatów, podsycana przez doświadczenia Pana Ambasadora Braitera – bogata w ciekawość poznania nowego kraju, jego egzotyki oraz kultury. 

Nasza misja w programie uwzględniała:

  • Konferencję w Ministerstwie Przemysłu i Handlu
  • Wizytę w Izbie Przemysłowej
  • Zwiedzanie Fazendy z uprawą warzyw i owoców
  • Indywidualne spotkania biznesowe z lokalnymi przedsiębiorcami
  • Zwiedzanie stref ekonomicznych
  • Wizytę i zwiedzanie inwestycji firmy z polskim rodowodem.

Podczas całego pobytu mieliśmy możliwość doświadczyć ogromnego zainteresowania naszą obecnością w wielu aspektach. Każdego dnia byliśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami ministerstwa, co umożliwiło omówienie wielu aspektów biznesowych oraz kulturowych naszych krajów.

Wizyta w ministerstwie, gdzie byliśmy podejmowani przez Pana Ministra Przemysłu i Handlu Viktora Fernandeza przebiegła w najwyższych standardach ora uwadze tematyki i branżowości, z którą przyleciała nasz delegacja. Po konferencji mieliśmy możliwość udzielić wywiadów do radia i prasy

Z wielkim satysfakcją przyjęliśmy zaproszenie do Izby Przemysłowej, gdzie omówiliśmy najważniejsze potrzeby rynku Angoli, a także możliwości rozwijania przestrzeni eksportowo importowej pomiędzy Polską a Angolą.

Wizyta na fazendzie z uprawą marakui oraz mango pozwoliła ocenić potencjał upraw nie tylko owoców, ale również zbóż i warzyw. Piękny krajobraz flory bogaty w majestat baobabów wywarł na nas ogromne wrażenie i potencjał, który drzemie w mln niezagospodarowanych km2 ziemi.

Mieliśmy również ogromną przyjemność zwiedzić inwestycje polskich przedsiębiorców, którzy na stałe mieszkają i pracują w Angoli i objęli nasz pobyt szczególną opieką. Zakres inwestycji budowlanych mogliśmy podziwiać z udziałem Miss Angola, która oprowadzała nas po Condominiach.

W ostatnim dniu delegacji mieliśmy możliwość zwiedzić kilak z kilkunastu obecnych i funkcjonujących tam stref ekonomicznych. Zwiedzaliśmy między innymi nowoczesną fabrykę makaronów, hutę stali, magazyny zboża i inne.

Ciąg dalszy w przygotowaniu …

Translate »